Előzetes prognózisokat készíteni természetesen mindig komplikált és bizonytalansággal jár, mivel bizonyos folyamatokat és eseményeket nem lehet előre látni. Ugyanakkor beazonosíthatók olyan körülmények, amelyek figyelembe vételével megtalálhatjuk azokat a befektetéseket, kereskedési pozíciókat amelyekkel nagy valószínűséggel átlagon felüli hozamot érhetünk el. Az alábbi cikkben összegyűjtöttem azokat a folyamatokat, árfolyammozgásokat, amelyek a legjobb lehetőségeket jelenthetik az előttünk álló évben.
- A dollár gyengülése az euróval szemben
Az elmúlt időszakban a dollár jelentős erősödésen ment keresztül, amiben a november eleji amerikai elnökválasztás, valamint az erős gazdasági adatok játszottak fontos szerepet. Emellett pedig az eurozónából gyengébb adatok érkeztek, aminek következtében nagy mértékben csökkent az EUR/USD árfolyama, a korábbi 1,12 körüli szintről közel 1,02-ig esett vissza a devizapár.
A következő hónapokat tekintve az elemzők többsége nem vár jelentős változást és a dollár további, stabil emelkedésére számít. Emögött az a feltételezés áll, miszerint az amerikai gazdaság továbbra is erősen fog teljesíteni, a Fed pedig maximum két 25 bázispontos kamatvágást tud végrehajtani, ami jóval kevesebb a korábbi várakozásoknál. Emellett az európai gazdaság gyenge teljesítménye és a visszacsökkent infláció miatt az EKB-tól ennél nagyobb mértékű kamatcsökkentést áraz a piac.
Ezek a feltételezések és narratívák azonban a következő hónapokban akár komolyabban is módosulhatnak. Ha az amerikai gazdaság mégis a gyengeség jeleit mutatná, akkor a piac valószínűleg igen hevesen reagálna erre. Ugyanakkor kérdéses, hogy mekkora ennek a valószínűsége, viszont mivel az utóbbi negyedévekben rendre kiemelkedő teljesítményt nyújtott az amerikai gazdaság és rendkívül magas GDP adatok érkeztek, így könnyen bekövetkezhet most egy kisebb visszaesés, aminek hatására sokat csökkenhet a dollár. Ráadásul a nagy mértékű gazdasági, politikai bizonytalanság következtében akár nagyobb gyengülés is bekövetkezhet, ami tovább növeli a dollár elleni pozícióban rejlő lehetőségeket.
Emellett pedig érdemes figyelembe venni az inflációs adatokkal kapcsolatban a bázishatást. Ez alapján ugyanis az év első felében az amerikai infláció éves alapon jó eséllyel csökkenni fog, mivel a tavalyi év első hónapjaiban emelkedést mutatott. Ezzel szemben az eurózónában változó, viszont inkább alacsonyabb bázisok lesznek, aminek hatására ismét növekedhet az európai infláció. A bázishatás ugyanakkor az év második felére megfordul, így Amerikában és Európában is visszatérhet az infláció emelkedése.
Viszont amennyiben az elmúlt időszak erős amerikai adataiban gyengülés következne be, az inflációs adatoknak csökkenhet a jelentősége. Ekkor a Fed felgyorsítaná a kamatvágások ütemét, aminek hatására sokat gyengülhet a dollár. Ha pedig ezzel egyidőben nem folytatódik az európai gazdaság visszaesése, akkor jelentős mértékben növekedhet az EUR/USD árfolyama.
2. Az USD/JPY jelentős csökkenése
Az amerikai kamatvágási ütem növekedésének kihasználására az EUR/USD mellett adódik egy további alternatíva, az USD/JPY shortolása, amelyet a dollár lehetséges gyengülése mellett a japán yen valószínűsíthető erősödése teszi igazán ígéretes pozícióvá. Az legjelentősebb devizapiaci árfolyammozgások ugyanis akkor alakulnak ki, amikor egyik deviza gyengülése mellett a másik sokat erősödik. Ez az eltérés adódhat a kamatszintek közti különbségből is, mivel a magasabb kamatok nagy mértékben erősíthetik az adott devizát a másikkal szemben.
Kiváló példaként szolgál erre az USD/JPY korábbi árfolyammozgása 2022 elejétől 2024 közepéig, amely során a 115 körüli szintről a 160-as értékig emelkedett az árfolyam. Ebben az időszakban ugyanis a megnövekedett infláció következtében komoly kamatemelésekbe kezdett a Fed, míg Japánban alacsonyan maradtak a kamatok. Az így kialakult kamatkülönbség pedig jelentősen hozzájárult az USD/JPY árfolyamának kiugrásához.
A következő hónapokban azonban a folyamat ellentéte következhet be, vagyis csökkenhetnek az amerikai kamatok, míg a japán jegybank egyáltalán nem vág kamatot, mivel túlzott bérnövekedéstől és az infláció gyorsulásától tartanak. Sőt, valószínűleg további kamatemelést fognak még végrehajtani az év során, várhatóan legkésőbb márciusban. Így ezáltal jelentősen csökkenhet a kamatkülönbözet, ami az USD/JPY árfolyamának komoly visszaeséséhez vezethet.
3. A forint jelentős gyengülése
A magyar gazdasági és költségvetési nehézségek sokat rontanak a forint kilátásain. A dollár lehetséges gyengülése ugyan pozitívum lehet, viszont hosszú távon kevés érv szól a forint mellett. Ezek közül talán a legfontosabb a várt GDP növekedés megvalósulása. Az utóbbi időszakban azonban komoly problémákkal szembesült a magyar gazdaság, így kérdéses, hogy a jövőben milyen mértékben javulhatnak a különböző folyamatok. Ráadásul a várható áremelések és a bázishatás következtében jelentősen növekedhet az infláció, ami tovább csökkentheti az eleve gyenge fogyasztást.
További negatívumot és kockázatot jelent Magyarország adósbesorolásának leminősítése, ami a gyenge gazdasági teljesítmény és növekvő államadósság miatt akár meg is történhet az év során. Ebben az esetben pedig komoly forint eladások lennének, ami jelentős gyengülést váltana ki.
Emellett amennyiben nem valósulnak meg a részvényekkel szembeni erős várakozások, valamint felerősödnének a recessziós félelmek, komolyabb hangulatromlás is kialakulhat. Az ilyen szituációkban pedig a forint általában igen rosszul szokott teljesíteni, így érdemes lehet EUR/HUF, illetve USD/HUF long pozíciókat felvenni.
4. A tőzsdeindexek visszaesése
A részvénypiacok két kiemelkedő éven vannak túl, amivel a legtöbb tőzsdeindex történelmi csúcsán, vagy annak közelében tartózkodik. A kilátások a legtöbb elemző és szakértő véleménye alapján továbbra is kedvezőek, ám akadnak olyanok is, akik felhívják a figyelmet a megnövekedett kockázatokra. A történelem során ritkán következett be egymás után három erős év, ezáltal könnyen elképzelhető, hogy a mostani gyengébben fog alakulni a részvényeknek.
Az értékeltségek ugyan nem tűnnek irreálisnak (mint pl. a dotkom lufinál), viszont a részvénypiac P/E rátája történelmileg így is magasnak tekinthető. Ennek oka a mesterséges intelligenciába vetett töretlen bizalom, ami azonban a jövőben könnyen megváltozhat. Számos bizonytalansági tényezőt lehet beazonosítani az új technológiával kapcsolatban, amelyek közül a legfontosabb kérdés a megtérülés. A mesterséges intelligencia beruházások ugyanis rendkívül költségesek, valamint a hatalmas energiaigény is növeli a költségeket. Ezáltal az erős kereslet elmaradása komoly gondokat okozhatna a profitabilifásban, amire érzékenyen reagálnának a befektetők.
Emellett pedig a globális gazdasági növekedéssel kapcsolatos bizonytalanság, az államadósságok magas szintje, a geopolitikai feszültségek, a fokozódó kereskedelmi konfliktusok és az inflációs kockázatok mind olyan tényezők, amelyek nagy mértékben ronthatják az általános piaci hangulatot. Így érdemes lehet hosszú távú short pozíciókat nyitni több tőzsdeindexben (elsősorban a technológiai részvényeket magába foglaló Nasdaq-ban), figyelembe véve azonban, hogy egy ideig még emelkedhetnek a részvények. Ezért ajánlott pozíció építéses, illetve időzítéses stratégiákat alkalmazni.
5. A nemesfémek emelkedése
Ugyan a lista végére kerültek, viszont talán a legjobb lehetőséget jelenthetik a nemesfémek 2025-ben. Ugyanis míg a részvény- és devizapiac a különböző szituációkban gyakran kiszámíthatatlan és váratlan mozgásokat produkál, addig az arany és az ezüst esetében egyértelműbben lehet beazonosítani a pozitív tényezőket. Ezek közé sorolandó a kamatok várható csökkenése, ami komoly előny a nem kamatozó eszközök számára.
Emellett a nemesfémek kifejezetten jól teljesítenek azokban az időszakokban, amikor növekszik a piacon a bizonytalanság. Márpedig 2025-ben -ami a tőzsdeindexekkel kapcsolatban már említésre került- számos tényezőt lehet beazonosítani, amelyek csökkenthetik a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát. Ezáltal az arany és az ezüst iránti kereslet felerősödhet, amit a jegybankok növekvő vásárlásai is fokozhatnak.