A befektetéseknél, más területekhez hasonlóan kiemelt jelentőségű a szakmai tudás, tájékozottság és a tapasztalat. A befektetők többsége azonban nem fordít megfelelő figyelmet olyan tényezőkre, amelyek szintén nagy mértékben befolyásolhatják a befektetések eredményét. Az alábbiakban sorra vesszük azokat a fontos tevékenységeket és módszereket, amelyeknek sokan nem tulajdonítanak megfelelő jelentőséget.
1. Gondolkodásmód
A befektetések során bizonytalan kimenetelek között választva kell döntéseket hozni (kivéve azt az esetet, amikor a befektető megbízható bennfentes információval rendelkezik, ami azonban igen ritkán fordul elő), ezáltal jelentős a szerepe a befektető szubjektív megítélésének, gondolkodásmódjának. A tőzsdei kereskedés során számos olyan szituáció alakulhat ki, amely megzavarhatja a befektetőt, ezáltal hibákhoz, veszteséghez vezethet, illetve alacsonyabb profitot eredményezhet. Az ehhez hasonló jelenségekkel foglalkozik a tőzsdepszichológia, amely területre érdemes kiemelt figyelmet fordítani annak érdekében, hogy hatékonyabban kezeld a befektetésekkel, tőzsdei kereskedéssel járó nehézségeket és kihívásokat.
A megfelelő gondolkodásmód kialakítása szintén nagy jelentőséggel bír, mivel egyrészt megvéd az irreális kockázatvállalástól és az elkerülhető veszteségektől, másrészt pedig elősegíti a befektetési ötletek minél hatékonyabb kihasználását. A befektetők többsége éppen azért realizál veszteséget, mivel nem helyez elegendő hangsúlyt olyan tényezőkre, mint a tudás, a tájékozottság és az alapos elemzés. Ennek oka lehet egyrészről a túlzott önbizalom, a megtévesztő hírek és ajánlások, másrészről a tőzsdei kereskedés látszólagos egyszerűsége. Emellett pedig bármely befektetőt megzavarhatják a tőzsdei kereskedés sajátosságai, az árfolyamok volatilitása és gyakori kiszámíthatatlansága. Mindezen tényezőből fakadó befektetői hibák azonban megfelelő hozzáállással és gondolkodásmóddal jelentősen csökkenthetők.
A gondolkodásmód szerepének mértéke ugyanakkor nagy mértékben függ a befektetési típustól. Egy hosszú távú, fundamentális elveket alkalmazó befektető ugyanis sokkal kisebb mértékben van kitéve a változékony szituációknak és folyamatoknak, mivel az esetek többségében az alapos elemzéssel kiválasztott részvénypozíciókon még nagyobb árfolyam kilengések esetén sem kell változtatnia. Egy rövid távú, időzítéses kereskedőnek azonban folyamatosan figyelnie kell az árfolyamokat és döntéseket kell hoznia, így jelentős mértékben hat rá a tőzsdei bizonytalanság és volatilitás. Ezeknek a tényezőknek a szerepe és az ezekből fakadó hibák ugyanakkor mechanikus, technikai elemzésre épülő módszerekkel hatékonyan csökkenthetők azok számára, akik nehezebben kezelik a tőzsdei kereskedés pszichológiai kihívásait.
2. A befektetésekre fordított idő
Mivel a befektetéseknél nélkülözhetetlen a szakmai tudás és tájékozottság, így természetes módon hatalmas előny a minél több időráfordítás. Számos befektető sajnos nincsen ezzel teljesen tisztában, aminek következtében felületesen hozzák meg döntéseiket és jelentős veszteségeket érnek el. Ezáltal a befektetésekkel kapcsolatban az egyik legfontosabb feladat, hogy elegendő időt szánj a szakmai fejlődésre, valamint a pozíciók megtervezésére és kivitelezésére.
A befektetői típustól függően azonban különbözhet az ajánlott időráfordítás mértéke. Egy hosszútávú befektetőnek ugyanis a pozíciók kialakításánál kell a legtöbbet dolgoznia, akár 8-10 órát is igénybe vehet egy-egy lehetőség alapos kielemzése. A már nyitott pozíciók ugyanakkor már nem igényelnek ennyi időt, ekkor ugyanis a fontosabb eseményeket és folyamatokat kell figyelni, ami heti 3-4 óra alatt kivitelezhető. Természetesen változások vagy új lehetőségek bármikor adódhatnak, így egy már kialakított portfólió esetén is szükség lehet alapos elemzésekre, viszont lényegesen kisebb mértékben, mint a portfólió kialakításánál.
Ezzel szemben az időzítéses kereskedők sokkal többször hoznak döntéseket és bonyolítanak le tranzakciókat, így hosszú távon, napi szinten kell foglalkozniuk a befektetéseikkel. Ezáltal napi szinten akár 2-3 óra időráfordítás is szükséges lehet az optimális döntések meghozásához. Ebből következően megállapítható, hogy hosszú távú pozíciók mellett (vagy helyett) azoknak érdemes rövid távú kereskedéssel foglalkoznia, akik biztosítani tudják az ehhez szükséges időt és munkát, valamint kezelni tudják az árfolyamok volatilitásával kapcsolatos pszichológiai kihívásokat.
3. Befektetési terv készítése
Számos befektető hoz meg könnyen döntéseket, gyakran a gazdasági média hatására vagy hirtelen ötlettől vezérelve, a befektetési terv készítését pedig körülményesnek és feleslegesnek tekintik. Az ilyen jellegű pozíciók azonban az estek többségében nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket. Alapos elemzés és tervezés nélkül ugyanis jóval nagyobb eséllyel lehet hibákat elkövetni. A befektetési terv azonban segít abban, hogy már a pozíció kialakítása előtt részletesen felmérd a szituációt és a körülményeket, amivel elkerülheted a nem kellően megalapozott döntések meghozatalát.
A befektetési tervezés legfontosabb előnye, hogy jóval tudatosabbá teszi a tőzsdei kereskedést. A folyamat során ugyanis mindig meg kell határozni a pozícióba lépés pontos okait és körülményeit, ezáltal ösztönözve alapos kutatás és elemzés elvégzésére. A befektetési terv továbbá tartalmazza a negatív forgatókönyv felvázolását, vagyis a kockázatok beazonosítását és a megfelelő kockázatkezelés kialakítását. Ennek során kerül meghatározásra a stop loss szint, amivel korlátozható a veszteség és konkretizálható a kockázat. Mivel ennél az árfolyamszintnél a pozíció zárásra kerül, így az ideális stop loss szint kijelölése kulcsfontosságú.
Mindezek mellett pedig szintén lényeges a pozitív forgatókönyv figyelembe vétele. Ekkor kell végig gondolni, hogy milyen lépéseket teszünk, ha a számunkra kedvező irányba megy az árfolyam. Érdemes már előre megtervezni az esetleges pozíció bővítéseket, kockázat növeléseket, a stop loss szint mozgatását és természetesen azt az árfolyamszintet és azokat a körülményeket, amikor a pozíció zárásra kerül.
+1 Befektetési napló vezetése
A befektetések tervezése mellett szintén hasznos lehet a befektetések nyilvántartása. A befektetők jelentős része azonban nem vezeti külön az egyes tranzakcióit, mivel a különböző kereskedési felületek tartalmazzák az alapvető adatokat, a tranzakciókat és az egyenleget. Emellett ugyanakkor érdemes még egyéb szempontokra is figyelni, így egy saját befektetési naplóban sokkal több információt tudsz feltüntetni, amivel jobban koncentrálhatsz azokra a tényezőkre, amelyek igazán fontosak a befektetési döntéseid szempontjából.
A befektetési napló legnagyobb előnye, hogy az egyes pozíciókhoz tartozó adatokat egy helyen csoportosíthatod, ráadásul olyan struktúrában és összetételben, ami számodra a legideálisabb. Ennek során az alapvető adatok mellett (dátum, mennyiség, ár, érték) ajánlott feltüntetni a pozícióba lépés okait, a lehetséges kockázatokat, stop loss szinteket, a hozamvárakozást, valamint az adott befektetésekkel kapcsolatos megjegyzéseket és tapasztalatokat, amivel nagyon hasznos tanulságokat szűrhetsz le. Ezáltal a saját befektetési napló vezetése elősegíti a portfólió minél hatékonyabb átlátását, amivel a kockázatok és a lehetőségek is jobban beazonosíthatóvá válnak.