Kereskedési ötletből hatékony stratégia?

Jó ötletek és lehetőségek mindig adódnak, a legfontosabb kérdés azonban az, hogy milyen  mértékben tudjuk ezeket a szituációkat kihasználni. A tőzsdei siker egyik legfontosabb tényezője ugyanis a tévedésekből származó veszteségek minimalizálása, miközben a helyes döntésekből a lehető legtöbb profitot realizáljuk. Előbbi megfelelő kockázatkezeléssel elősegíthető, viszont utóbbit számos befektetőnek nem sikerül hatékonyan kivitelezni. Az alábbi cikkben a befektetési tervezés jelentőségéről lesz szó, valamint megismerheted azokat a módszereket és technikákat, amelyek megalapozhatják a kiemelkedő profit elérését.

Lehetőségek és stratégiák

A tőzsdén és a különböző pénzügyi eszközökben trendek és ciklusok figyelhetők meg. Több módszer és stratégia is az árfolyamok ilyen jellegű mozgását törekszik kihasználni. Az igazán jó lehetőségek azonban akkor alakulnak ki, amikor a piac túlreagál egy szituációt. Ekkor az árfolyam irreálisan alacsony és magas szintre kerülhet, amelynél már érdemes az általános piaci hanglattal szemben pozíciót felvenni. Az árfolyamok ugyanakkor folyamatosan változnak, gyakran kiszámíthatatlanul, így komoly nehézséget okozhat annak megítélése, hogy milyen tényezők befolyásolják döntő mértékben az adott pénzügyi eszköz árfolyamát.

Ezáltal a befektetők többsége nem kísérli meg megfejteni a rövidebb távú, volatilis árfolyammozgások okait és várható alakulását és inkább hosszú távon fektet be. Ebben az esetben befektetési portfólióról beszélünk, amelynél nincsen jelentősége az árfolyamok ingadozásának, mivel a kiválasztott eszközöket, részvényeket több évig tartjuk. A stratégia lényege, hogy nagyobb időtávon jelentősebb és kiszámíthatóbb elmozdulások alakulhatnak ki, amelyeket a jobban átlátható fundamentális tényezők határozzák meg.

Ezzel szemben az időzítéses kereskedők a rövid távú trendekre fókuszálnak és az árfolyamok valatilitását próbálják meg minél jobban kihasználni. Többségük azonban nem az adott szituációt elemezve, egyéni megítélés alapján hoz döntéseket, hanem a technikai elemzés eszközeinek jelzése alapján köt tranzakciókat. Ennek során egy előre meghatározott szabályrendszert alakítanak ki, amely nem ad lehetőséget egyéni mérlegelésre. Ennek megfelelően a módszert szisztematikus, mechanikus kereskedésnek nevezik, amely kizárja a bizonytalan döntésekből eredő befektetői és pszichológiai hibákat.

Az időzítéses kereskedésnek azonban létezik egy másik típusa is: a diszkrecionális kereskedés. Ennél a módszernél a szisztematikus változattal szemben lényegesen nagyobb a döntési szabadsága a befektetőnek. A diszkrecionális kereskedés során ugyanis mindig egyéni döntésen múlik, hogy mikor és miért kerül nyitásra vagy zárásra egy pozíció. Ezáltal a befektetőnek adott a lehetősége, hogy bármely lehetőséget gyorsan és hatékonyan kihasználjon. Természetesen a diszkrecionális kereskedők is alkalmazhatnak szigorú elveket és szabályokat, viszont mindig mérlegelik a különböző lehetőségeket és könnyebben tudnak reagálni a megváltozott tényezőkre. A stratégia hátránya ugyanakkor, hogy komoly szakmai felkészültséget, tájékozottságot igényel, valamint kezelni kell a tőzsdei kereskedés pszichológiai kihívásait.

A bejegyzés elsősorban a diszkrecionális kereskedéshez kapcsolódik, mivel ezzel a szemléletmóddal lehet a leginkább kihasználni a tőzsdén adódó lehetőségeket. Ebből természetesen nem következik az, hogy ez lenne a leghatékonyabb módszer, mivel a befektetői vagy szisztematikus szemléletmódnál lényegesen kockázatosabbnak tekinthető. A tőzsdei kereskedés során azonban több esetben nem szükséges félni a kockázattól, mivel megfelelő felkészültséggel és stratégiával éppen az ilyen pozíciókkal érheted el a legnagyobb sikereket.

Befektetői hibák, melyek meggátolják a lehetőségek kihasználását

Számos befektető nem követi rendszeresen a tőzsdei folyamatokat, így már a lehetőségek beazonosítása is nehézségeket jelenthet. Gyakran fordul elő, hogy valaki hírek, szakértői vélemények alapján nyit pozíciókat. Ebben az esetben azonban hiányzik a tudatosság, a tervezés. Ötleteket és tippeket sok helyről lehet szerezni, viszont alapos elemzés és felkészülés nélkül nem sokat érnek. A befektetési javaslatok és ajánlások pedig általában a pozíció nyitására fókuszálnak, az azt követő lépésekről már kevesebb szó esik.

Továbbá egy kereskedési ötlet kivitelezésénél számos nehézséggel és pszichológiai tényezővel kell megküzdeni. A hosszú távú befektetésekkel ellentétben a tőzsdei kereskedés során érdemes folyamatosan követni az árfolyammozgásokat, mivel egy rövid távú pozíciónál kisebb eltérések is jelentősek lehetnek, ráadásul gyakran kerülhet döntési szituációba a befektető. Sokaknál ez komoly problémákat okozhat, amelyek általában pszichológiai eredetűek. Az egyik legfontosabb ezek közül a veszteségtől való félelem.

Amennyiben valaki nem tudja megfelelően kezelni a tőzsde bizonytalanságát, volatilitását, valamint hiányzik belőle az egészséges mértékű önbizalom, akkor nem lesz türelme megvárni, míg az elképzelései beigazolódnak. Ebben az esetben a veszteséges pozíciókat folyamatosan gyarapítja, míg a jó ötletein csak szerény profitot ér el, amivel valószínűleg negatív lesz az eredménye. Az óvatosság természetesen egy előnyös tulajdonság a tőzsdén, ugyanis sokan abba a hibába esnek, hogy túlságosan is bíznak a képességeikben és az ötleteikben, ami túlzott kockázatvállaláshoz és jelentős veszteségekhez vezethet.

A tőzsdei kereskedés során az egyik legfontosabb tényező az egyensúly megtalálása. Egyszerre kell ugyanis óvatosnak, bátornak, kitartónak és rugalmasnak is lenni. A különböző szituációk eltérő hozzáállást és gondolkodásmódot igényelhetnek, viszont nem érdemes egyik végletet sem választani.

Miért fontos a befektetési terv?

A befektetői hibák elkerülésében és a pszichológiai tényezők negatív hatásainak leküzdésében hatékony megoldást jelenthet a befektetési terv készítése. Ennek során ugyanis első lépésként végig kell gondolni a pozícióba lépés pontos okait és körülményeit. Ha erre elegendő időt és energiát szánsz, akkor könnyen kiszűrheted a kevésbé jó lehetőségeket. Továbbá az alapos elemzés a későbbiekben is segítségedre lehet, mivel felkészült leszel abban, hogy a különböző szituációkra hogyan reagálhat az árfolyam.

A befektetési tervezés során ajánlott sorra venni a lehetséges forgatókönyveket, amelyekhez érdemes tervezett reagálást is hozzárendelni. Ezzel a módszerrel ugyanis csökkentheted az elhamarkodott döntéseket és felkészülhetsz a váratlan helyzetekre is. Ezek közül az egyik legfontosabb olyan körülmények, illetve stop loss meghatározása, amikor már valószínűleg nem fogsz bízni az adott pozícióban, ami ekkor zárásra kerül. A stop loss szint jelentőségét tovább növeli, hogy alapvetően befolyásolja az elérhető hozamot, így nem érdemes szükségtelenül távol sem helyezni a nyitó ártól. Emellett a kockázatot a tőke arányában ajánlott meghatározni, aminek mértéke a kockázatvállalási hajlandóságtól függ, viszont egy pozíciónál a kereskedők többségénél ritkán kerül 1% fölé.

A kockázatok mellett nem szabad figyelmen kívül hagyni a pozitív szcenáriókat, valamint a hozampotenciált sem. Természetesen az elérhető hozam az egyik legfontosabb tényező a pozícióba lépés szempontjából, viszont érdemes mindig relatívan, a kockázathoz viszonyítva meghatározni. Ezt a célt szolgálja a hozam/kockázat mutató, amivel könnyebben összehasonlíthatók az egyes kereskedési ötletek. A kockázatnál a stop távolságot, míg a hozamnál a várt árfolyamváltozás kell figyelembe venni. A hozampotenciál ugyanakkor pozícióbővítéssel növelhető.

A pozícióbővítés jelentősége

Sok kereskedő figyel a kockázatokra és a megfelelő stop loss szintre, viszont nem gondol a pozíció bővítésére. Ha ugyanis a számodra kedvező irányba megy az árfolyam, akkor ez megerősítheti az ötleted, elképzelésed helyességét. Így ebben az esetben nagyobb eséllyel folytatódhat a kialakult trend, az újabb pozíció pedig további nyereséget jelenthet. A pozícióbővítés természetesen növekvő kockázattal jár, viszont az alap pozíció nyeresége kompenzálhatja ezt, így megmarad az eredeti kockázat.

A pozíció bővítése leginkább akkor ajánlott, ha erősen bízol a további növekedésben vagy csökkenésben (short pozíció esetében), valamint jelentős volatilitás sem valószínű. Az utóbbi azért fontos, mert a kockázat szinten tartása érdekében a stop szint feljebb, illetve lejjebb kerül. Vagyis hiába értél el nyereséget, az eredetileg meghatározott kockázat realizálódhat, viszont az elérhető hozam magasabb lesz. A stop loss szint mozgatása ugyanakkor újabb tranzakció nélkül is kivitelezhető. Ekkor tisztán a nyereség realizálása történik, annak visszaforgatása nélkül, így ugyan csökken a hozampotenciál, viszont ezzel együtt a kockázat is mérséklődik.