A tőzsdei veszteségek 5 leggyakoribb oka

A befektetések és a tőzsdei kereskedés során a veszteségeket gyakran olyan tényezők okozzák, amelyek bekövetkezése kellő odafigyeléssel és tudatossággal jelentős mértékben lecsökkenthető. Az alábbi bejegyzésben sorra veszem a leggyakoribb tőzsdei hibákat, elkövetésük okait, valamint elkerülésük lehetséges módját.

A befektetések területén számos hibát lehet elkövetni, amelyek jelentős része pszichológiai okokra vezethető vissza. A tőzsdei volatilitás, valamint a bizonytalan események melletti döntéshozás komoly kihívást jelenthet. Ennek következtében pedig sokan feledkeznek meg olyan tényezőkről, amelyekre kellő figyelmet fordítva jelentősen növelhető a befektetések eredménye és elkerülhetők a felesleges veszteségek.

A befektetői, kereskedői hibák nem csak közvetlenül ronthatják az eredményt, hanem azáltal is, hogy sokkal kisebb mértékben használod ki a lehetőségeket. Ez azért okozhat problémát, mivel az egyes pozíciókon elszalasztott többletprofit a teljes egyenleg szempontjából idővel nagyon hiányozhat és negatív hozamot, veszteséget okozhat.

Az alábbiakban részletesen is bemutatom azt az öt fő kategóriát, amelybe az elkerülhető befektetői, kereskedői hibák többsége besorolható.

A tőzsdei veszteségek és kihagyott lehetőségek leggyakoribb okai:

  1. Kevés tapasztalat és ismeret

A gazdasági média és számos brókercég hatására sokan gondolják úgy, hogy a befektetések és a tőzsdei kereskedés nem olyan bonyolult, rövid felkészülést követően már komoly sikereket lehet elérni. Az emberi természetből adódóan pedig sokakat vonz a jelentős profit lehetősége, valamint a tőzsdei kereskedés látszólagos egyszerűsége.

A tőzsdén sok mindennel viszonylag könnyen lehet kereskedni, viszont profitot elérni már sokkal nehezebb. Ehhez nélkülözhetetlen az adott eszköz alapos ismerete, valamint az árfolyamokat befolyásoló tényezőkkel kapcsolatos tájékozottság. Mindezek hiányában ugyanis komplikált felmérni a kockázatokat és ideális döntéseket hozni.

Tipikus példa erre a tőkeáttétel nem megfelelő alkalmazása, mivel a kezdő kereskedők leginkább az ezzel elérhető hozamra koncentrálnak és nem látják át, hogy a tőkéjük jelentős részét elveszíthetik. További gyakori hiba lehet a tranzakciós és egyéb költségek, kamatok (tőkeáttételes termékeknél) figyelem kívül hagyása, ami nagy mértékben ronthatja az eredményt.

  1. Túlzott önbizalom és kockázatvállalás

    A túlzott önbizalom problémája részben összefügg az előző kategóriával, mivel akik szerény ismeretekkel és tájékozottsággal rendelkeznek egy területtel kapcsolatban, hajlamosabbak túlértékelni saját képességeiket. Ettől függetlenül azonban bárki beleeshet abba a hibába, hogy túlságosan is bízik egy lehetőségben.

    A tőzsdén bármi megtörténhet, ezért nem érdemes túl magabiztosnak lenni, ebben az esetben ugyanis gyakran kellemetlen meglepetések érhetnek.

    A felesleges kockázatvállalásnak pedig pszichológiai okai vannak: az elérhető hozamra koncentrálunk, a lehetséges veszteséggel pedig nem foglalkozunk, mivel annak úgyis minimális a valószínűsége. A valóságban azonban sosem láthatjuk át teljes mértékben az esélyeket és a hatásokat, így ajánlott minden eshetőségre felkészülni. Ebben nyújt komoly segítségek a megfelelő kockázatkezelés, valamint a kereskedési tervezés.

    1. Elhamarkodott döntések

    Sokan esnek abba a hibába, hogy elmulasztják a körülmények alapos kiértékelését, mivel kevés információ alapján is határozott véleményt alakítanak ki. Ehhez elegendő egy meggyőző hír, adat vagy esemény, amelyet követően biztosnak tűnhet az adott árfolyammozgás bekövetkezése.

    A hosszú távú eredményességhez azonban minden döntést alaposan végig kell gondolni, amivel hatékonyan kiszűrheted a kevésbé jó lehetőségeket vagy a megtévesztő szituációkat. Ezzel kapcsolatban szintén pszichológiai problémának tekinthető, hogy sokan túlértékelnek egy kedvező árfolyammozgást és túlzottan optimistává válnak. A pozícióba lépést azonban ajánlott több érvvel is alátámasztani, valamint a negatív forgatókönyvek lehetőségét is figyelembe venni.

    1. Trenddel szembeni kereskedés

    Trenddel szemben kereskedni azért nem ajánlott, mivel nem lehet tudni, hogy az adott trend meddig tart. Számos tényező is alátámaszthatja az elképzelésünket, viszont addig kockázatos pozíciót felvenni, amíg azt az árfolyam nem erősíti meg. A technikai elemzés több eszköze is éppen a trendfordulók beazonosításában és az azt követő árfolyammozgás kihasználásában jelent segítséget.

    A befektetők azonban hajlamosak úgy gondolkozni, hogy jelentős növekedést és csökkenést követően már túl magas, illetve túl alacsony az árfolyam. Ezért is fordulhat például elő, hogy amennyiben egy részvény árfolyama jelentősen esik, sokan vásárolnak, mivel úgy gondolják, hogy az alacsony szinten érdemes venni. Ekkor nem vesznek tudomást a csökkenő trendről, amelyet akár komoly problémák is okozhatnak. Így könnyen lehet, hogy már soha nem éri el a vételi árfolyamot a részvény. Ennek oka az a kellemetlen esemény, amit hétköznapi nyelven úgy hívnak, hogy csőd.

    Ezáltal a trenddel szembeni kereskedés is pszichológiai okokra vezethető vissza, mivel ekkor túl nagy hangsúlyt kap a jelenlegi árfolyamszint, a körülmények kiértékelése pedig háttérbe szorul. Egy kiugró árfolyam esetén ugyanis hiába tűnik talán túlságosan is drágának az adott részvény, amennyiben ennek megalapozott okai vannak, még nagyon sokáig növekedhet. Ezáltal komoly hibát lehet azzal elkövetni, ha ideje korán eladunk vagy nem vásárolunk.

    1. A veszteségtől való túlzott félelem

    Az óvatosság és a megfontoltság sok esetben előnyös tulajdonság a tőzsdén, viszont gyakran hibás döntésekhez is vezethet. Előfordulnak ugyanis olyan szituációk, amikor a gyors reagálás helyett inkább a türelem a legkifizetődőbb. A befektetők többsége nehezen viseli, amennyiben csökken az egyenlege, hajlamosak pánikba esni és eladni azokat a részvényeket vagy egyéb eszközöket, amelyeknek később visszaemelkedne az árfolyama.

    Természetesen az a szituáció is veszélyes lehet, amikor valaki túlzottan sokáig vár és nem fogadja el a feltételek és körülmények megváltozását. Ebben segíthet a stop loss szint használata, amelynél automatikusan zárásra kerül a pozíció. Legfontosabb előnye, hogy ezáltal elkerülhetők pszichológiai hibák, mint például a felesleges reménykedés vagy a korrekcióra várás. A stop loss szint működésével és ideális kialakításával részletesen ebben a cikkben foglalkoztunk.

    Ezáltal a tőzsdei siker alapja az egyensúly megtalálása az óvatosság és a bátorság között. Amelyek közül egyiket sem ideális túlzásba vinni, a veszteségtől való félelem ugyanis meggátolhat a lehetőségek kihasználásában. A tőzsdén általános érvényű megállapítás, hogy veszteség nélkül nincs nyereség. Akár hosszú távú, akár rövid távú pozíciókról van szó, veszteség illetve lebegő (nem realizált) veszteség mindig lesz. Aki pedig ezt hatékonyan tudja kezelni, szép profitot érhet el.