Meddig emelkedhetnek még az amerikai kötvényhozamok?

Az utóbbi hetekben ismét jelentős mértékben emelkedtek az amerikai kötvényhozamok, ami elsősorban az erős gazdasági és magasabb inflációs adatok következménye. Az ilyen szituációkban általában nem teljesítenek jól a részvények, amit a tőzsdeindexek jelenlegi korrekciója is mutat. Ezért amennyiben hosszabb ideig tart a magasabb hozamkörnyezet, egy nagyobb visszaesés is kialakulhat a tőzsdéken. Az alábbi cikkben arra keressük a választ, hogy milyen tényezők okozzák a magasabb kamatokat, mennyi ideig és milyen mértékben lehetnek jelen, valamint hogyan reagálhatnak erre a különböző befektetési eszközök.

Miért emelkednek az amerikai kötvényhozamok?

A tavalyi év közepén nagy mértékben csökkent a kamatszint, amit a gyengébb gazdasági adatok és a Fed szeptemberben kezdődő kamatcsökkentései váltottak ki. Ezt követően azonban kialakult egy növekvő trend, mivel az amerikai gazdaság ismét erőt mutatott, valamint az infláció is ragadós maradt. Emellett pedig a munkaerőpiac is stabilizálódott, aminek hatására a kamatvágások ellenére is emelkedtek a kötvényhozamok, mivel a piac hosszabb távon már egyre kevesebb kamatcsökkentést árazott.


Az alábbi ábra a 10 éves amerikai állampapír hozamának egy éves ingadozását mutatja, amiből jól látható a nyáron kialakult csökkenő trend, valamint a szeptember óta tartó ismételt növekedés, amivel már új lokális csúcsot ért el a grafikon.

A kötvényhozamok növekedésével párhuzamosan a dollár is sokat erősödött az utóbbi időszak során. Az EUR/USD árfolyama a korábbi 1,12-es szintről már 1,02 környékére csökkent, szakértők szerint pedig ez a tendencia folytatódhat az év során. Ennek hátterében leginkább Donald Trump protekcionista intézkedései és vámpolitikája áll, amely stabilan erősen tarthatja a dollárt. A piac most arra számít, hogy a gazdaság ereje, a lazább fiskális kondíciók, a magasabb vámok és kereskedelmi konfliktusok következtében jelentősen növekednek majd az inflációs kockázatok, ami hosszabb távon tartósan magas kamatszinthez vezet.

Hogyan alakulhatnak az árfolyamok?

Az amerikai kamatszint, valamint a dollár ereje számos eszköz árfolyamát határozza meg. Ezáltal a befektetési és kereskedési tervezés szempontjából kulcsfontosságú, hogy mire számíthatunk a következő hónapokban, valamint ez miképpen befolyásolhatja a különböző eszközök árfolyamát.

A magasabb hozamszint általában igen kedvezőtlen a részvényeknek, így hosszabb távon akár nagyobb visszaesés is kialakulhat. A folyamatot azonban nagy mértékben befolyásolják a bevétel- és profitvárakozások, így ezek növekedése esetén a részvények még magasabb kamatok mellett is jól teljesíthetnek. Tulajdonképpen jelenleg is ez látható a piacokon, mivel az erősödő dollár ellenére csak kisebb megtorpanás és korrekció alakult csak ki. A kamatok és a dollár erősödése azonban komoly kockázati tényező, mint ahogy az eredmények is elmaradhatnak a várakozásoktól.

Az erős dollár a részvények mellett a nyersanyagokat, így a nemesfémeket is negatívan befolyásolja. Az aktuális szituáció ugyanakkor speciálisnak tekinthető, mivel az inflációs félelmek mellett komoly problémát jelent az amerikai költségvetés és az államadósság helyzete. A várható fiskális lazítások, adócsökkentések, valamint a magasabb kamatokból adódó dráguló adósságfinanszírozás pedig sokat ront a kilátásokon. Ebben a szituációban pedig az arany és az ezüst kifejezetten népszerű lehet.

Amennyiben tartósak lesznek a dollárt erősítő tényezők, annak komoly hatásai lehetnek a devizapiacon is. Az EUR/USD már így is sokat esett, a további dollárerősödés azonban könnyen paritás alá vihetné az árfolyamot. Ezt a folyamatot támogathatja továbbá a gyenge európai gazdaság, valamin a csökkenő infláció. Emellett a forint árfolyama is sokat gyengülhet a dollárral szemben.

Milyen stratégiát érdemes alkalmazni?

A jelenlegi tényezők és várakozások alapján valószínűleg hosszabb távon magasak lehetnek a kamatok és tartósan erős lehet a dollár. Ugyanakkor jó eséllyel bekövetkezhet egy olyan fordulat, ami megváltoztatja az eddigi trendeket. Ráadásul a legjobb befektetési és kereskedési lehetőségek éppen akkor adódnak, amikor az általános piaci narratíva megváltozik. Részben erre a gondolatra épül a 2025-ös befektetési ajánló cikkünk.

A piac most nagy mértékben beárazta a dollár erejét okozó tényezőket és talán túl is reagálta a szituációt, ami egyáltalán nem ritka jelenség a tőzsdén. Természetesen könnyen lehet, hogy a körülmények stabilak maradnak és fokozatosan tovább erősödik a dollár. Előfordulhat azonban az a forgatókönyv is, hogy a következő hónapokban kialakul egy jelentős korrekciós trend, amivel az EUR/USD árfolyama a korábbi csökkenés közel felét ledolgozhatja, ami kb. 1,07-es értéket jelentene. A szakértők szerint ez egy csekély valószínűségű szcenárió, viszont beazonosíthatók olyan lehetséges folyamatok, amelyek elősegíthetnék ezt.

Az egyik legérdekesebb tényezőnek egyértelműen Dondald Trump intézkedései tekinthetők. Az utóbbi hetekben ugyan érkeztek olyan hírek, miszerint a korábbi ígéretek csak részben és enyhébb mértékben valósulnak meg, viszont a piac most is nagy bizonytalansággal tekint az új törvényekre és változásokra. Ugyanakkor az inflációs és költségvetési problémák következtében valószínű, hogy nem történnek majd radikális lépések. Ráadásul elképzelhető, hogy Trump arra fog törekedni, hogy megnyugtassa a piacokat. Ebben pedig a dollár gyengülését kiváltó kommunikációnak is fontos szerepe lehet.

Továbbá érdemes figyelembe venni az infláció lehetséges alakulását, különösképpen az eurózónával összehasonlítva. A következő hónapokban az amerikai infláció a magasabb bázisoknak köszönhetően kis mértékben csökkenhet, míg Európában növekvő adatok érkezhetnek. Ezt erősíthetik az utóbbi hetekben kiugró olajárak, aminek következtében az EKB jelentősen csökkentheti a tervezett kamatvágásai számát. A piac most egyértelműen azt árazza, hogy a gyenge gazdasági és alacsony inflációs adatok következtében az EKB nagyobb mértékű kamatcsökkentést hajt végre az év során, mint a Fed. Amennyiben ez a narratíva akárcsak kis mértékben változik, erőteljes piaci reakció is kialakulhat. Emellett pedig az év előrehaladtával megnövekedhet annak a valószínűsége, hogy az amerikai gazdaság vagy munkaerőpiac a gyengeség jeleit mutatja, ami egyértelműen komoly kamatcsökkentéseket váltana ki a Fed részéről.

Tehát számos tényező kiválthatja a dollár gyengülését hosszabb távon, de akár a következő hetekben is. Ezáltal továbbra is ajánlott stratégia lehet erre építeni, figyelembe véve ugyanakkor az időzítési szempontokat. Az év során ugyanis több rövidebb időszak is kialakulhat, amikor gyengül a dollár, viszont egy hosszabb trend kialakulásához több feltétel teljesülése is szükséges, amire valószínűleg még várni kell. Ekkor azonban komoly devizapiaci és egyéb lehetőségek is adódhatnak.