Folytatódhat-e 2025-ben is a részvénypiacok kiemelkedő teljesítménye?

Az elmúlt két évben a részvények és a tőzsdeindexek többsége komoly növekedést ért el, számos szakértő pedig további emelkedést vár idén is. Az alábbi cikkben arra keressük a választ, hogy mekkora valószínűséggel folytatódhat a jelenlegi bikapiac és milyen stratégiákat ajánlott alkalmazni. Elsősorban az amerikai részvényekre és tőzsdeindexekre koncentrálunk, viszont emellett az általános piaci hangulatot befolyásoló tényezőket is érintjük.

A jelenlegi szituáció sajátosságai

Előzetes terveket és várakozásokat készíteni természetesen mindig fontos, most azonban emellett egy kifejezetten izgalmas tevékenység is. Ennek oka a jelentős bizonytalanság, valamint a számos ellentmondásos körülmény. Az egyik legérdekesebb jelenség a tőzsdeindexek utóbbi két évben bemutatott menetelése. Valószínűleg igen kevesen gondolták volna 2022 végén, hogy bő két év elteltével a tőzsdeindexek többsége bőven túlszárnyalja a korábbi csúcsát.

Ez pedig annak fényében tekinthető rendkívülinek, hogy az akkori zuhanást kiváltó okok nagy része nem oldódott meg teljesen. Ezek közül talán a legjelentősebb az infláció, ami az USA-ban csak megközelíteni tudta a 2%-os célt, az utóbbi hónapok adatai alapján pedig most már inkább távolodik tőle. Fontos szempont ugyanakkor, hogy amitől nagyon sok szakértő és befektető tartott 2022-ben, vagyis az amerikai gazdaság recesszióba sodródása, egyáltalán nem történt meg.

A történelmileg az egyik legkomolyabb monetáris szigorítás ellenére is stabilan erős gazdasági, illetve GDP adatok érkeztek. A kamatemelések esetében ugyan érdemes a késleltetett hatással számolni, ami akár 2 év is lehet, viszont mostanra már kijelenthető, hogy a magas kamatok nem rázták meg az amerikai gazdaságot. Ezzel egyidőben pedig folyamatosan csökkent az infláció, így sokan már tényként kezelik a puha landolás forgatókönyvének megvalósulását.

A fentiekkel nagyon hasonló forgatókönyv zajlott le az európai országok esetében is annyi különbséggel, hogy itt a legtöbb esetben bekövetkezett a gazdasági visszaesés. Ez azonban nem volt jelentős, viszont az infláció az USA-hoz hasonlóan Európában is sokat csökkent. Ennek hatására a piac komoly kamatvágásokat kezdett árazni, ami nagy mértékű optimizmushoz és a tőzsdék szárnyalásához vezetett.

A tőzsde történelmének egyik legerősebb bikapiacát így leginkább a mérséklődő infláció és az ennek következtében csökkenő kamatszint, valamint az erős gazdasági adatok és a javuló kondíciók miatti optimista várakozások táplálták, amelyek valóban igazán kedvező feltételeket teremthetnek a befektetőknek. A folyamatot csak tovább erősítette a mesterséges intelligencia körüli felhajtás, amivel már tényleg minden adott volt a tőzsdék szárnyalásához.

Mi várható a jövőben?

Az egyik legérdekesebb kérdés, hogy a jelenlegi bikapiac vajon folytatódhat-e és két igen erős év után érdemes-e a tőzsdeindexek további jelentős növekedésére számítani és részvényt venni? A cikk elején is utaltam rá, hogy a pozitív hangulat ellenére is jelentős most a bizonytalanság. A várható kamatcsökkentések ugyan igen kedvezőek és lehetővé is tehetnék, hogy folytatódjon a bikapiac, akár hasonló lendülettel, mint eddig. A legnagyobb problémát azonban az inflációs kockázatok és a tartósan magas kamatszint jelentheti.

Az amerikai infláció ugyanis az utóbbi két év csökkenő trendje ellenére még mindig messze van az ideálistól, valamint a következő hónapokban akár tovább emelkedhet, ennek következtében a kamatszint stabilan magas maradhat, ami idővel gazdasági visszaesést és gyengülő adatokat eredményezhet.

Tehát a puha landolás forgatókönyve még nem valósult meg és nem lehet kizárni, hogy a hosszabb ideig magasan ragadó kamatok egy idő után nem okoznak recessziót. A kamatemelési ciklus elején is gyakran hangzott el a kamatok késleltetett hatása, ami azonban most is érvényes. Vagyis hiába csökkentek a kamatok 100 bázisponttal, amennyiben a következő időszakban sokkal kevesebb kamatvágás lesz, a kamatszint tartósan magas lehet. Ennek negatív hatásai ugyanakkor az amerikai gazdaság erejétől függnek. Ami azonban még nem tűnik korlátozó szintnek, később könnyen azzá válhat.

A kockázatokat növelhetik Donald Trump amerikai elnök új intézkedései, amelyek hosszabb távon akár nagy mértékű gazdasági következményekkel járhatnak. A protekcionista intézkedések és vámok bevezetése egyértelmű infláció növelő tényező. A várható adócsökkentések ugyan kedvezőek lehetnek a vállalatoknak és ezáltal a részvénypiacnak, viszont hozzájárulhat az amúgyis jelentősnek tekinthető költségvetési problémák és a magas államadósság növekedéséhez. Ezek a folyamatok pedig tovább növelhetik a hozamszintet, ami így könnyen irreálisan magas és korlátozó tartományba kerülhet komoly nyomást helyezve az amerikai gazdaságra.

További problémát jelenthet a növekedési várakozásoktól, valamint a vállalatokkal kapcsolatos elvárásoktól való elmaradás. A piac ugyanis a javuló monetáris és fiskális kondíciók, valamint a mesterséges intelligenciának köszönhető hatékonyság és termelékenység növekedés következtében jelentő bevétel- és profitnövekedést vár. Ennek elmaradása pedig jelentős eladási hullámot is kiválthat.

Milyen stratégiákat érdemes alkalmazni

A kockázati tényezők végig gondolását követően kijelenthető, hogy ugyan az aktuális szituáció, feltételek és várakozások valóban pozitívak és nem tekinthetők túlzottan optimistának, viszont a bikapiac folytatódásához több kedvező folyamat is szükséges. A legfontosabb az infláció növekedésének elkerülése, ami lehetővé tenné a folyamatosan csökkenő kamatokat. Emellett pedig kulcsfontosságú, hogy enyhüljenek a költségvetési aggodalmak, míg az amerikai gazdaság továbbra is erősen teljesít és a vállalatok is növekvő bevételekről és profitról számolnak be.

Ebben a környezetben érdemes lehet részvényeket vásárolni, illetve tőzsdeindexben long pozíciót kialakítani. Ez nemcsak az amerikai piacra, hanem általánosan is igaz lehet, amennyiben a feni feltételek teljesülnek. Abban az esetben azonban, ha gyengülő gazdasági és vállalti adatok érkeznének, valószínűleg a gyorsuló kamatcsökkentések ellenére is komoly visszaesés lenne a tőzsdéken. Ekkor pedig ajánlott csökkenteni a részvénykitettséget és akár short pozíciókat is kialakítani.