A kockázat veszély vagy lehetőség?

A befektetés és tőzsdei kereskedés során az egyik legfontosabb feladat a megfelelő kockázatkezelés. Ennek köszönhetően ugyanis elkerülhetők a nagyobb veszteségek. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy mindez nem megy-e a hozam rovására. Az alábbi bejegyzésben azzal foglalkozunk, hogy miképpen lehet értelmezni a tőzsdei kockázatokat, illetve kerüljük vagy sokkal inkább lehetőségént tekintsünk rájuk.

Kockázatok a tőzsdén

A befektetések és a tőzsde világában az egyik alapvető tényező a kockázat. Ez egy olyan terület, ami jelentős hozammal kecsegtet, viszont mindig jelen van a veszteség lehetősége. Ezáltal kevés tapasztalattal rendelkező befektetők, kereskedők gyakran futnak bele abba a hibába, hogy túlságosan is nagy összeget raknak olyan pozíciókba, amiket nem is látnak át teljes mértékben. A legnagyobb problémát pedig általában a túlzott kockázatvállalás jelenti, ami jelentős veszteségekhez vezethet.

Ezért a portfóliókezelés során az egyik legfontosabb tényező az egyenleg volatilitásának csökkentése, vagyis a nagyobb visszaesések elkerülése. Ekkor ugyanis nagy mértékben nő a pszichológiai hibák elkövetésének a valószínűsége, mivel a befektető bepánikolhat és feleslegesen zár pozíciókat, illetve túlságosan nagy kockázatot vállal a veszteség visszanyerése érdekében. A befektetésekhez ugyan türelem kell, viszont nem tudhatod, hogy mikor lesz szükséged a tőkéd egy részére, valamint nem jó érzés éveken át veszteséges egyenleget nézegetni.

Hogyan csökkenthető a kockázat

A kockázatok csökkentésére számos lehetőség kínálkozik. Az egyik alapvető módszer a részvények, egyéb befektetési eszközök hosszú távú tartása. Míg a rövid távú árfolyammozgások gyakran igen volatilisek és kiszámíthatatlanok, addig hosszú távon nagyobb eséllyel érvényesülnek olyan tényezők, amelyek alapos elemzéssel meghatározhatók. Így akár a lebegő, nem realizált veszteség is elviselhető, amennyiben továbbra is bízunk az adott pozícióban. Ráadásul a részvények hosszú távon felülteljesítenek, vagyis idővel szép hozamot biztosítanak. Ehhez azonban a múltbeli adatok alapján akár 8-10 évre is szükség lehet.

A hosszú táv mellett a másik fontos szempont a diverzifikálás, vagyis minél több, különböző tulajdonságú eszközbe fektessük a tőkénket. A portfólió elemeinek száma és változatossága ugyanis megosztja a kockázatokat, mivel az egyes szituációkra és eseményekre eltérően reagálnak. A két alapvető eszközcsoport a részvények és a kötvények. Ha jó a piaci hangulat, a részvények felülteljesítenek, míg amennyiben bekövetkezik a gazdasági visszaesés, a kötvények értéke növekszik jobban. Emellett beépíthetők a portfólióba alternatív eszközök, mint például nyersanyagok, devizakeresztek, származtatott termékek vagy kriptovaluták. Ugyanakkor érdemes figyelni arra, hogy kockázatos eszközök ne szerepeljenek túlságosan is nagy súllyal a portfólióban.

A hosszú távú befektetésektől el kell különíteni a kereskedési pozíciókat. Ezt a stratégiát ugyanis az estek többségében rövid távú pozíciók jellemzik, valamint a tőke sem kerül számos eszköz által teljesen lekötésre. Így sem a hosszú táv, sem a klasszikus diverzifikálás nem játszik fontos szerepet. Ennél a módszernél a lényeg a stop loss szint távolsága, valamint a maximális veszteség mértéke. Az utóbbival egyértelműen mérhető és szabályozható a kockázat, az előbbinél azonban figyelni kell a megfelelő árfolyamszintre. A túl közeli stop távolság ugyanis magasabb hozamot eredményezhet, viszont a veszteség realizálását és ezáltal a kockázatokat is jelentősen növeli.

Kerülni kell a kockázatokat?

A tőzsdei, befektetés kockázatok beazonosítása, valamint csökkentésük módjait követően kialakulhat az a nézőpont, miszerint a kockázat egy negatív tényező, a siker érdekében pedig minél inkább kerülni kell. A kockázat valóban veszélyt jelenthet, ugyanakkor csak abban az esetben, ha nem ismered fel vagy nem látod át megfelelően. Viszont ha kitapasztalod, hogyan bánj vele, akkor a saját oldaladra állíthatod. Ezáltal már nem a kockázatok csökkentése lesz a fő szempont, hanem azok kezelése és felhasználása a magasabb profit eléréséhez.

A kockázatokat a tőzsdén nem keresni, nem is kerülni, hanem kezelni kell.