Felerősödő kereskedelmi konfliktusok!

Ismét megugorhat az infláció?

Az utóbbi napokban jelentősen növekedtek egy globális kereskedelmi háború kirobbanásával kapcsolatos félelmek, miután Donald Trump magas vámok kivetését jelentette be Kínára, Kanadára és Mexikóra. Utóbbi két ország ugyan 1 hónapos haladékot kapott, viszont a vámokkal kapcsolatos bizonytalanság továbbra is megmaradt. Az alábbi bejegyzésben azzal foglalkozunk, hogy milyen forgatókönyvek alakulhatnak ki és ezeknek milyen hatásai lehetnek a gazdasági és tőzsdei folyamatokra.

Elindult a vámháború

Bár a piac már korábban beárazta a vámok lehetőségét, viszont több hírt és véleményt is lehetett olvasni arról, hogy mégsem lesznek komoly mértékűek és csak fokozatosan kerülnek bevezetésre. Ezáltal negatív reakciót váltott ki a tőzsdén, amikor Donald Trump január 31.-én Mexikóra és Kanadára 25%-os, Kínára pedig 10%-os vámot jelentett be, valamint Európára vonatkozóan is vámok bevezetésére tett utalást. Az igazán nagy meglepetést azonban az váltotta ki, hogy az említett országok válaszlépéseket helyeztek kilátásba, amerikai termékekre vonatkozó vámok formájában. Így a hétfőn látott heves piaci reakció elsősorban egy komoly és mindenki számára előnytelen vámháború kirobbanása miatt következett be.

A hétfői napon ugyanakkor kisebb fordulat következett be, amikor a vámok 1 hónapos felfüggesztéséről érkezett hír, mivel Mexikó és Kanada is ígérteket tett a határvédelemmel kapcsolatban, ami Trump alapvető követelése. Ennek köszönhetően kisebb magnyugvás látszódik a piacokon, viszont Kína esetében február 4.-étől bevezetésre kerültek a 10 %-os általános vámok, amelyre válaszlépés is érkezett nyersanyagokra, mezőgazdasági eszközökre és gépjárművekre vonatkozóan. Továbbá Mexikó és Kanada sem nyugodhat meg teljesen, mivel 1 hónap múlva akár meg is valósulhatnak az intézkedések, míg Európával kapcsolatban is nagy még a bizonytalanság.

Milyen hatásai lehetnek a vámoknak?

A vámok bevezetésével kapcsolatban az egyik legkomolyabb aggodalmat az infláció megugrása jelentheti. Kérdés azonban, hogy az ezáltal keletkező többlet költséget milyen mértékben tudják a vállalatok a fogyasztókra hárítani. A mennyiben ez nem valósul meg, illetve a magasabb árak következtében visszaesik a kereslet, az jelentős profitcsökkenést is okozhatna az amerikai vállalatoknak. A vámok következtében ráadásul bizonyos termékek importja megszűnhetne, ha egyes vállaltok úgy döntenek, hogy nem éri meg Amerikában értékesíteni. Ez pedig a kínálat szűkülésével szintén árfelhajtó tényező.

A vámok ilyen mértékű bevezetése tehát mindkét fél versenyképességét rontja. Több elemző, szakértő is arra figyelmeztet, hogy az USA három legfontosabb kereskedelmi partnerével kialakult konfliktus az amerikai gazdaságra és növekedésre is jelentősen negatív következményekkel járna. Ezáltal érdemes végiggondolni, hogy vajon milyen irányba haladhatnak az események és ezek milyen hatással lehetnek az árfolyamokra.

Hogyan alakulhatnak az árfolyamok?

Amennyiben Trump hosszú távon kitart a magas vámok mellett, akkor az infláció valószínűleg nagy mértékben emelkedne, aminek hatására a Fed ebben az évben már nem tudna kamatot vágni, így a kötvényhozamok is tovább növekednének. Ez a szituáció igen kedvezőtlen lenne a részvénypiacoknak, mivel csökkenne a vállaltok profitja és értékelése. Emellett a tartósan magas kamatszint költségvetési problémákat váltana ki növelve az államadósságot, mivel a magasabb kamatszint miatt növekszik az adósságfinanszírozás költsége. A folyamat elsősorban az USA-ra vonatkozik, viszont az összes többi régiót is hasonlóan érintené.

Ebben a szituációban a dollár kezdetben erős maradna, később azonban sokat gyengülne, amennyiben bekövetkezik az amerikai gazdaság visszaesése. A tartósan magas kamatszint miatt a kötvények rosszul teljesíthetnek, viszont a gyenge gazdasági adatok és az ennek következtében megvalósuló enyhítések növelnék az árfolyamukat. A költségvetési problémák, valamint a lehetséges recesszió hatására pedig jelentős növekedést érhetnek el a nemesfémek.

Ugyanakkor a nagy eséllyel bekövetkező negatív folyamatok következtében valószínűsíthető, hogy Trump enyhít majd a szigorú álláspontján. Erre lehet következtetni abból is, hogy a kanadai és mexikói válaszlépések, illetve ígéretek hatására máris enyhülés történt. Ez azt a nézetet erősíti, miszerint Trump elsősorban arra használja a vámokat, hogy minél jobban érvényesítse az érdekeit és az USA számára kedvező megállapodások szülessenek.

Ezáltal valószínűleg enyhülni fognak a kereskedelmi konfliktusok, bár az amerikai-kínai kapcsolat továbbra is feszült maradhat. Ennek ellenére sokat javulna az általános piaci hangulat, így a tőzsdék is folytathatnák a növekedést, a dollár sem maradna olyan erős és csak fokozatosan gyengülne, a kötvénypiac is stabilizálódna, a bizonytalanság csökkenésével pedig visszaesnének a nemesfémek.