Jelentős volatilitás látszik a piacon – Heti összegzés

Mozgalmas heten vannak túl a tőzsdék. Gazdasági adatokból és gyorsjelentésekből sem volt hiány, viszont elsősorban a vámokkal és kereskedelmi háborúval kapcsolatos események mozgatták a piacokat. Ennek következtében pedig komoly mértékű volatilitás alakult ki, valamint továbbra is nagy még a bizonytalanság. Az elemzésben megbeszéljük, hogy mik voltak a legfontosabb piacmozgató tényezők és mire lesz érdemes figyelni a következő héten.

Vámháború

Jelentős esés alakult ki a tőzsdéken hétfőn, miután múlt pénteken Donald Trump 25%-os vámot jelentett be Mexikóra és Kanadára, amire a két ország vezetői válaszlépést helyeztek kilátásba, amerikai termékekre vonatkozó vámok formájában. Ennek következtében a piaci reakció még negatívabb lett, mivel ezáltal megnövekedett egy mindenki számára hátrányos vámháború esélye.

Donald Trump bejelentései még nem okoztak volna ekkora hangulatromlást, viszont Kanada és Mexikó reakciója már annál nagyobb aggodalmat keltett. A Nasdaq 100 árfolyama a nap során több, mint 2%-os mínuszban is járt, a nap végére azonban sokat javult a piaci hangulat, mivel a vámok bevezetését egy hónappal elhalasztották. Valószínűleg Trump is elakarta kerülni a komolyabb negatív következményeket, valamint Mexikó és Kanada is ígéretet tett a határvédelem megerősítésére.

A vámháború súlyosbodásával kapcsolatos félelmek enyhülése nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy ezt követően fokozatosan emelkedtek a tőzsdeindexek és a dollár is sokat gyengült. Ugyanakkor a vámháború ezzel még egyáltalán nem ért véget, Kína esetében bevezetésre kerültek, míg a mexikói és a kanadai vámok is életbe léphetnek később, valamint egyéb országok is érintettek lehetnek még, amire Donald Trump is utalt pénteken. A hír hatására le is fordultak az amerikai és az európai tőzsdeindexek, a dollár pedig sokat erősödött.

Amerikai munkaerőpiac

A héten több adat is érkezett az amerikai munkaerőpiaccal kapcsolatban. A decemberre vonatkozó nyitott álláshelyek száma nagy mértékben csökkent, a múlt havi 8,156 milliót követően 7,6 millióra, amivel az utóbbi két hónap emelkedés után ismét csökkenés következett. A foglalkoztatottság vegyes képet mutatott, mivel míg a szerdai ADP adat enyhén növekedett, addig a pénteki NFP már csökkenést mutatott és a 169 ezerre vonatkozó várakozásokkal szemben 143 ezer lett. Ugyanakkor előző adatot 256 ezerről 307 ezerre módosították, így összességében a foglalkoztatottság bővülése továbbra is erősnek tekinthető.

Emellett közzétették az átlagos órabérek növekedését, amely a múlt havi 0,3%-ot követően 0,5%-os értéket mutatott, ami a korábbi hónapokat tekintve is kiugrónak számít. Emellett a munkanélküliségi ráta is csökkent a decemberi 4,1% után 4%-ra. Ezáltal kijelenthető, hogy az amerikai munkaerőpiac még egyáltalán nem mutatja a gyengeség jeleit, ami az inflációs és a kamatvágási várakozások szempontjából kedvezőtlen lehet, bár Jerome Powell Fed elnök korábban hangsúlyozta, hogy a kamatcsökkentésekhez már nem szükséges a munkaerőpiac további gyengülése.

Beszerzési menedzser indexek

A legfrissebb beszerzési menedzser index adatok alapján a feldolgozóiparban növekedett az optimizmus. Az eurózónában a korábbi 45,1 után 46,6-re emelkedett a feldolgozóipari PMI, míg az USA-ban a decemberi 49,3-es értéket követően 50,9 lett. Ezzel szemben a szolgáltatási szektorban gyengébbek a várakozások, mivel a PMI értéke Európában 51,6 után 51,3-re csökkent, az amerikai adat pedig jelentősen alacsonyabb értéket mutatott, a decemberi 54,1 után 52,8-et.

A mostani adatok megerősítik azt a több hónapja tartó trendet, hogy a korábban gyengébben teljesítő feldolgozóiparban javulnak a kilátások, míg a szolgáltatási szektor kisebb gyengülést mutat. Ugyanakkor az USA-ban és Európában is a bővülést jelentő 50-es érték felett maradt a szolgáltatási szektor PMI-je, míg az ISM által készített amerikai feldolgozóipari beszerzési menedzser index 2024 áprilisa óta most először került a bővülési tartományba.

Ezek a folyamatok pedig igen kedvezőnek tekinthetők, mivel míg a feldolgozóipar növekedése javítja a GDP-t, addig a gyengébb szolgáltatási szektor csökkenti az inflációs kockázatokat, ahol sokkal könnyebben emelnek árakat a vállalatok.

Gyorsjelentések

Több negatív gyorsjelentés is érkezett a hét során. Az Alphabet várakozások alatti bevételről számolt be, valamint újabb jelentős AI‐beruházásokat jelentett be. Ennek azonban nem teljesen örültek a befektetők a bizonytalan megtérülés következtében. Az AMD eredményei is elmaradtak a várttól, valamint az előrejelzéseket sem értékelte pozitívan a piac. Az AMD számára a legnagyobb problémát továbbra is az jelenti, hogy nem tud kilépni az Nvidia árnyékából, így nem tudja produkálni azokat a növekedési számokat, mint amit a befektetők elvárnának.

A qualcomm és az Amazon esetében is a gyengébb keresleti és növekedési várakozások váltottak ki negatív piaci reakciót, annak ellenére is, hogy mindkét vállalat negyedéves eredménye erősnek tekinthető. Ezzel szemben a Palantir pozitív meglepetést okozott, az erős bevételi és eredmény számokhoz ugyanis optimista előrejelzés társult, így több, mint 20%-ot emelkedett a részvény árfolyama.

A gyorsjelentési szezon jelentősebb részén már túl vagyunk, és ez alapján kijelenthető, hogy a vállaltok többségének sikerült felülmúlni a piac elvárásait. Néhány esetben azonban (ami a fentiekből is látszódik) megjelentek a jövőbeli kereslettel és növekedéssel kapcsolatos aggályok, valamint a jelentős AI-beruházások bizonytalan megtérülése. Ezáltal érdemes lesz figyelni a következő negyedéveket, hogy mely vállalatoknak nem sikerül megugrani az egyre magasabb elvárásokat.

Mi várható az előttünk álló héten?

Az elmúlt napok mozgalmas eseményeit követően ezen a héten is több mindenre lesz érdemes figyelni. Az egyik legfontosabb piacmozgató tényezőnek továbbra is a vámháborúval kapcsolatos fejlemények számítanak. Donald Trump újabb vámokra tett utalást, amikre a tőzsdék is hevesen reagálhatnak. Ugyanakkor a jelenlegi árfolyammozgásokból az látható, hogy az ezzel kapcsolatos kockázatok jelentős részét már beárazta a piac, vagyis valószínűleg csak egy súlyosabb bejelentés okozhatna nagyobb pánikot.

Továbbá a befektetők kiemelten figyelhetik a szerdai amerikai inflációs adatokat. A konszenzus alapján a havi CPI infláció és a maginfláció is 0,3%-kal növekedhet. Ugyanakkor az infláció éves alapon 2,9%-on stagnálhat, míg az éves maginfláció a múlt havi 3,2%-ot követően akár csökkenhet is, elsősorban a magasabb bázisoknak köszönhetően. Az infláció alakulása az egyik legfontosabb tényező a várható kamatpályával kapcsolatban, így a csak kis mértékben is kedvezőbb adatok akár komoly hangulatjavulást is kiválthatnak, míg a dollár sokat gyengülne.

Emellett pedig Jerome Powell Fed elnök beszédére is érdemes lehet figyelni, mivel elhangozhatnak az amerikai gazdasággal és inflációval kapcsolatos fontos gondolatok. A gyorsjelentési szezon is folytatódik, a nagyobb vállaltok közül a McDonalds, a Coca Cola, a Cisco és a Palo Alto teszi közzé legfrissebb számait, így ezekben a részvényekben akár nagyobb mozgások is kialakulhatnak.