Mi okozta az első tőzsdei összeomlást?

A tőzsde mai formájának első megjelenése után alig 30 évvel, bekövetkezett az első tőzsdei krach is Hollandiában. Stílszerűen éppen a jellegzetes tulipánok eredményezték.

A 16. században az Oszmán Birodalomból került Európába a tulipán. Ma már több, mint 4000 fajtáját ismerjük ennek a csodaszép tavaszi virágnak. I. Szulejmán Szultán volt az, aki elsőként gyűjtötte, kertjeiben termesztette, nemesítette a sokszínű tulipánokat, valósággal rajongott értük. Egyes értelmezések szerint a tulipán nevének eredete a török turbán szóból ered, mivel virágának formája nagyon hasonlított az akkori fejdíszhez. A források szerint előszeretettel tűzték ki a turbánokra ezt az ékességet akkoriban, illetve készítették ékszer formájában is megalkotva. Innen kerültek többnyire ajándékként Európába és érték el a holland földeket is. Valójában érdekes kérdés, hogy miért éppen a hollandok, de valósággal beleszerettek ezekbe a különleges, szemet gyönyörködtető virágokba.

A tulipán ezután már nem csak szépséget, de egyre inkább státuszszimbólumot is képviselt.

Egyre erősebb kereskedés kezdte jellemezni a tulipánhagymák piacát. A gazdagabb rétegek szinte versengtek, hogy kertjeikbe kerülhessenek a virágok, abból is minél több és különlegesebb fajtájú. Ez egyre csak felfelé hajtotta a piacot, a keresletet, ezáltal az árakat is. Volt már olyan tulipánhagyma, amely egy mai luxus ingatlan árával vetekedett. A tulipánhagymák ára ötvenszeresére emelkedett. Hollandia negyedik legnagyobb export termékévé vált a tulipánhagyma. Mindannak dacára, hogy az elszálló árak már önmagukban is jelentős kockázattal bírtak, a tulipánhagymák esetleges téli elfagyásával vagy a növényt károsító betegségeknek való kitettségével már nem is számoltak egyáltalán. A nyereségvágy és a mások lekörözése elvakította a józan belátást. Gazdagságot és jólétet szimbolizált.

Elérkezett a pillanat, amikor nem volt több fizetőképes kereslet és az addigi rend összeomlott. Amikor beszakadt a piac munkahelyeket és otthonokat veszítettek el az emberek, szempillantás alatt. Aki minden vagyonát ebbe fektette – mert ilyen is volt – elveszítette mindenét egyetlen nap alatt. Hirtelen 95 %-ot zuhantak az árak, és a tulipánhagyma már nem volt több, mint egy átlagos termék a piacon. Az egész holland gazdaságot megrázta az eseménysorozat, a pénzkínálat beesett, több éves recesszió időszaka következett Hollandiában.