Diverzifikáció jelentése, előnyei, módjai

A befektetések világában széles körben elterjedt nézet, hogy a diverzifikáció az egyik legfontosabb tényező a hosszú távú stabil profit elérésében, míg ennek hiányában komoly veszteségek érhetik a befektetőt. De mit is jelent pontosan a diverzifikáció és hogyan lehet alkalmazni? Ha minél nagyobb mértékben diverzifikálom a portfóliómat, jobb eredményt érhetek el? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk az alábbi cikkben.

Miért fontos a diverzifikáció?

A diverzifikáció alapvető funkciója a kockázatok csökkentése, megosztása. A megfelelő kockázatkezelés a hatékony befektetés és kerekedés fontos eleme, a diverzifikáció pedig hasznos eszköz ennek megvalósításában. Ennek során a legfontosabb szempont, hogy a tőkében ne alakuljon ki túlságosan nagy visszaesés egy-egy negatív esemény hatására.

Ez azért kiemelt jelentőségű, mivel egy nagyobb veszteség akár komoly pszichológiai problémákat okozhat, ami pedig hibás döntésekhez vezethet. Ugyan a befektetés és kereskedés természetes velejárója a veszteség, valamint gyakran kell türelmesnek lenni, viszont az egyenleg nagy mértékű volatilitása jelentősen növelheti a kockázatokat. Ugyanis semmi garancia sincsen arra, hogy egy adott eszköz vagy pozíció árfolyama bármikor is megfordul. Jó példa erre egy részvény, aminek az árfolyama tartósan alacsony szintre kerülhet, amennyiben a mögötte álló vállaltnál pénzügyi problémák adódnak.

Lehetséges módszerek

A diverzifikáció elsősorban befektetési portfóliókra vonatkozik. Ennek során úgy választjuk ki a portfólió elemeit, hogy egy adott esemény, folyamat, árfolyammozgás ne okozzon túlságosan nagy veszteséget. Ennek érdekében az elsődleges cél egy nagy elemszámú portfólió kialakítása. Minél több eszköz szerepel ugyanis a portfólióban, annál diverzifikáltabbnak tekinthető. Ezáltal egy-egy értékpapír visszaesése nem okoz jelentős csökkenést az egyenlegben.

Emellett azonban érdemes figyelni a portfólió összetételére, vagyis érdemes különböző típusú, tulajdonságú és kockázatú eszközöket kiválasztani. A legelterjedtebb módszer a részvények és kötvények tartása, ugyanakkor egyéb alternatív eszközök is beilleszthetők a portfólióba, mint például befektetési alapok, ETF-ek, nyersanyagok, devizák vagy kriptoeszközök.

További lényeges szempontnak tekinthető, hogy az egyes eszközök, hogyan reagálnak a különböző gazdasági, tőzsdei folyamatokra. Előfordulhat ugyanis, hogy különbözőnek tűnő pozícióknál ugyanaz a folyamat eredményez árfolyamnövekedést. Például  három devizapárban alakítok ki pozíciókat diverzifikáltan, vagyis annak elkerülésével, hogy mindhárom egyszerre legyen veszteséges. Ezáltal felveszek EUR/USD long, USD/JPY short, valamint USD/HUF short pozíciót. Ez első ránézésre diverzifikáltnak tűnik, mivel több devizára vonatkozik, vegyesen long és short iránnyal is. Jobban meggondolva azonban kiderül, hogy mindhárom pozíció a dollár gyengülésénél hoz profitot, míg dollárerősödésnél jelentős veszteség alakulhat ki.

Ugyanakkor egy kis odafigyeléssel könnyen elkerülhető a fenti hiba. Viszont nem olyan egyértelmű a helyzet, ha különböző eszközökről van szó. Amerikai részvények, arany és EUR/USD estében azt lehetne gondolni, hogy eléggé eltérőek ahhoz, hogy a portfólió nagyobb részét kitegyék, mivel valószínűleg nem fognak együttesen jelentős mértékben csökkenni. A dollár erősödésénél azonban ez nagyon könnyen megtörténhet, mivel a folyamat nemcsak az EUR/USD-ben okoz veszteséget, hanem általában a részvényeket és az aranyat is negatívan érinti. Ez rövid távon is többször bekövetkezhet, viszont hosszabb árfolyammozgásokat tekintve kiváló példa erre 2008 második fele, valamint a 2022-es év. Egyik esetben sem járt túl jól, aki a fenti pozíciókat súlyozta felül a portfóliójában.

A diverzifikáció lényege tehát a több lábon állás, vagyis nem érdemes egy-egy lehetőségben túlságosan bízni. Ezek ugyanis könnyen veszteségbe fordulhatnak, míg egy nagyobb számú és különböző értékpapírokból álló portfólió esetében sokkal kisebb eséllyel alakul ki jelentős visszaesés, miközben több esély kínálkozik nyereséges pozíciók kialakítására és a tőke értékének növelésére.

A minél nagyobb diverzifikáció a leghatékonyabb?

A diverzifikáció alkalmazásával elkerülhetők a jelentős visszaesések, kevésbé volatilissá, stabilabbá teszi az egyenleget, ezáltal nagy mértékben csökkentve a kockázatokat. Ezzel együtt azonban az elérhető hozam is sokkal kisebb lesz. A magasabb profithoz ugyanis nagyobb kockázatvállalás szükséges, ami növelheti a veszteség valószínűségét. Ugyanakkor megfelelő stratégiákkal és módszerekkel hatékonyan kivitelezhetők kockázatosabb befektetések, kereskedési pozíciók. Ezzel a témával az alábbi cikkben foglalkoztunk.

A diverzifikáció tehát elsősorban a kockázatkerülő befektetőknek előnyös, valamint azoknak, akik passzív módon vagy a buy and hold stratégia (értékpapírok hosszú távú tartása) alapján alakítják ki portfóliójukat. A több tranzakciót lebonyolító, a rövid távú folyamatokkal jobban foglalkozó befektetők azonban általában kerülik a túlzott diverzifikációt, mivel ezáltal hatékonyabban tudják kihasználni a tőzsdén adódó lehetőségeket.