Mean reversion hatás a tőzsdén, hogyan használhatod ki

A mean reversion az átlaghoz való visszatérést jelenti. A részvények és egyéb befektetési eszközök árfolyamában gyakran történnek komoly kiugrások és visszaesések, amit követően azonban az ellentétes irányban alakulnak ki jelentős trendek. Vajon mi okozza ezt a jelenséget, miért lehet fontos a befektetési, kereskedési döntéseknél és milyen stratégiákat lehet rá építeni?

A mean reversion jelenség háttere

A részvények, tőzsdeindexek gyakran mutatnak jelentős kilengéseket, mégis megfigyelhető egy hosszú távú trend, amihez egy idő után visszatér az árfolyam. Ez a jelenség a mean reversion, aminek az alapja, hogy a piac gyakran túlreagál bizonyos szituációkat. A befektetők bikapiacon, általánosan pozitív hangulat esetén hajlamosak túlzottan optimistává válni és a fundamentumoktól (pénzügyi mutatók) elszakadva irreális árfolyamszinteken is vásárolnak. Ezzel szemben amennyiben negatív események követnek be és elromlik a hangulat, a piac áteshet a másik végletbe és túlságosan pesszimistává válhat. Ekkor pedig komoly eséssel olyan alacsony szintre kerülnek az árfolyamok, ahonnan később jelentős növekedés alakulhat ki.

Miért lehet fontos a befektetéseknél

A mean reversion jelenség legfontosabb oka tehát a befektetői túlreagálás. Ez ugyan rövid távon is megfigyelhető a volatilis árfolyammozgásokban, viszont a hosszú távú piaci hangulatot is jellemezheti, amivel könnyen beazonosítható, nagy elmozdulással járó trendek alakulhatnak ki. Ez pedig kereskedési, befektetési szempontból nagyon kedvező lehet, mivel hatékony stratégiákat lehet rá építeni.

Az alábbi ábra az S&P500 árfolyammozgását mutatja be, amelyen egyértelműen kirajzolódnak a több hónapos trendek. A kék vonal a 200 napos mozgóátlagot jelöli, amelytől gyakran elszakad, viszont előbb-utóbb visszatér hozzá az árfolyam. A grafikonon jól láthatóak a nagyobb kilengések, amelyeket követően jelentős korrekciók alakultak ki.

Ezáltal a befektetési döntéseknél érdemes figyelembe venni a mean reversion jelenséget. Vagyis egy hosszabb ideig tartó meredek emelkedő trend esetén ajánlott lehet az óvatosság, mivel ekkor a realitástól elrugaszkodott várakozások jellemezhetik a piacot. Ezzel szemben jelentős árfolyamesésnél számítani lehet arra, hogy amennyiben javulnak a negatív tényezők, akár komoly árfolyamemelkedés is kialakulhat, ami jó vételi lehetőséget jelenthet.

Milyen stratégiákat lehet rá építeni

Befektetői szempontból azokat a szituációkat érdemes megtalálni, ahol valamilyen negatív események hatására irreálisan alacsony szintre kerülnek az árfolyamok. Ilyenkor a várható jövőbeli hozam magas lehet, viszont figyelembe kell venni, hogy nagyon nehéz megtalálni a piaci mozgások mélypontját. Ugyanis hiába gondolhatjuk azt, hogy az adott árfolyamszint már olyan alacsony, hogy ezt követően nem lesz jelentős esés, ez nagyon könnyen megtörténhet.

Ettől függetlenül nagyobb visszaeséseket követően érdemes lehet részvényt, vagy tőzsdeindexet követő ETF-et vásárolni. Ezt erősíti a mean reversion jelenség mellett az a megfigyelés is, hogy a részvények hosszú távon emelkednek, ráadásul felülteljesítik a többi befektetési eszközt. Ehhez azonban idő kell, így ilyen szituációkban előfordulhat, hogy 1-2 évig veszteséges lesz a pozíció és csak ezt követően hoz profitot.

Ezzel ellentétben, amikor kirobbanó az optimizmus és száguldanak felfelé az árfolyamok, ajánlott lehet az óvatosság és a részvénykitettség csökkentése. Ilyenkor általában egy darabig folytatódik az emelkedő trend, viszont amennyiben elfogynak a növekedést hajtó tényezők vagy bekövetkeznek váratlan események, gyors és jelentős visszaesés alakulhat ki. Ekkor akár shortolni is lehet, viszont inkább távoli stop loss szinttel, illetve abban az esetben amikor már egyértelműen kialakul a csökkenő trend.