Számos különböző véleményt lehet találni azzal kapcsolatban, hogy milyen módszereket érdemes alkalmazni a befektetések során. Egyes stratégiák nagyon hatékonynak tűnhetnek, viszont egyáltalán nem biztos, hogy mindenkinél minden szituációban eredményesen működnek, mivel a befektetők eltérő személyiséggel, képességekkel és célokkal rendelkeznek. Az alábbi cikkben végig vesszük az alapvető befektetési, kereskedési típusokat, alapgondolataikat és jellegzetességeiket, valamint a legfontosabb szempontokat és tényezőket, amelyek alapján kialakíthatod a számodra legideálisabb befektetési filozófiát.
A választási lehetőségek
Két alapvető befektetési filozófiát lehet megkülönböztetni: a befektetői és a kereskedői gondolkodásmódot. A két típus jelentősen különbözik az alapelvek és módszerek tekintetében. A befektetéseknél a teljes tőke lekötésre kerül hosszabb időtávra és a hangsúly fundamentális tényezőkre helyeződik. Ezzel szemben a kereskedők jellemzően rövid távú pozíciókat alakítanak ki az árfolyamok volatilitásának kihasználása céljából, több tranzakciót bonyolítanak le, valamint a tőkének csak egy bizonyos részét kötik le.
A két fő kategórián belül elkülöníthető 2-2 csoport: a passzív és a fókuszált befektetők, valamint a szisztematikus és a diszkrecionális kereskedők. Az alapvető befektetési, kereskedési típusokkal ebben a cikkben foglalkoztunk részletesen. Az alábbi táblázatban összefoglaltam a legfontosabb jellemzőket, különbségeket, feltételezéseket.

Az alapvető eltérések ellenére nem törvényszerű, hogy el kell köteleződni bármelyik irányba is. Amennyiben valaki egyértelműen az egyik filozófiával tud azonosulni, míg a másikkal csak kis mértékben, akkor érdemes csak a számára ideális típussal foglalkoznia. Az esetek többségében azonban ajánlott a négy csoport módszerei közül többet vegyesen, egymással párhuzamosan alkalmazni, mivel ezáltal jobban kihasználhatod a különböző előnyöket.
A tudatos befektetési filozófia jelentősége
Sokan alakítják a befektetéseiket hírek, elemzések alapján. Olvasnak egy hatékony módszerről vagy stratégiáról. Egy meggyőző szakértői vélemény vagy ajánlás is vonzóvá teheti egy részvény megvásárlását. Ezek a módszerek azonban az esetek többségében nem bizonyulnak hatékonynak, mivel nélkülözik a tudatosságot, az alaposságot és a következetességet. Ezek nélkül pedig sajnos könnyen szerencsejátékká válhat a befektetési, kereskedési tevékenység.
A tőzsdei siker egyik legfontosabb tényezője a megalapozott döntések meghozása, amihez nagy mértékű szakmai tudás és tájékozottság szükséges. Ezáltal elengedhetetlen a gazdasági hírek és események folyamatos követése, értékelése vagy bizonyos vállalatok alapos elemzése. Mindezek mellett azonban nélkülözhetetlen a különböző stratégiák és módszerek tudatos alkalmazása.
Alapos felkészültség mellet is előfordulhat ugyanis, hogy a befektetőt megtéveszti a számos lehetőség és nem olyan módon alakítja a befektetéseit, ami számára a leghatékonyabb lenne. Ennek oka, hogy mindenki eltérő személyiséggel, gondolkodásmóddal, képességekkel és célokkal rendelkezik. Ezeket a összetevőket pedig érdemes figyelembe venni, ami segít a megfelelő módszerek tudatos és eredményes alkalmazásában.
A legfontosabb szempontok
1. Kockázattűrő képesség
Az egyik alapvető komponens, ami meghatározhatja a befektető számára ajánlott eszközök csoportját. Általános megállapítás, hogy aki megengedheti magának a nagyobb kockázatot, bátrabban kereskedhet részvényekkel és forgathatja a tőkéjét rövid távon akár nagyobb tőkeáttétellel. Ezzel szemben az óvatosabb, alacsonyabb kockázattal járó lehetőséget a passzív befektetés, befektetési alapok, valamint kötvények jelenthetik.
A kockázattűrő képesség azonban nemcsak arról szól, hogy mekkora a tőkédnek az a része, amire hosszú távon nem lesz szükséged és nem zavarna, ha esetleg elvesztenéd. Ezen belül lényeges figyelembe venni, hogy hogyan kezeled a veszteséget. A kereskedőknek ugyanis gyakran kell veszteséget realizálniuk, ami sokakat megviselhet, negatívan hatva a jövőbeli döntésekre. A befektetőknél pedig megtörténhet, hogy több éven keresztül lebegő veszteségük lesz, aminek elfogadása szintén nehézségeket jelenthet.
2. A bizonytalanság kezelése
A tőzsde természetes jellegzetessége a bizonytalanság. Hiába rendelkezik valaki széleskörű szakmai ismeretekkel és tájékozottsággal, az eredményei szinte biztosan nem konstans módon fog keletkezni. Mint ahogy az árfolyamok, úgy a befektető egyenlege is jelentős volatilitást mutathat. Ezáltal a bizonytalanság részben kapcsolódik a veszteségekhez, mivel el kell fogadni, hogy gyengébb időszakok is lesznek, amely során az egyenlegünk sokat csökkenhet.
Továbbá sokak számára igen zavaró lehet, hogy az árfolyamok rövid távon hektikusan, kiszámíthatatlanul mozoghatnak. Aki nehezen boldogul a különböző események és folyamatok értékelésével és rövid távú döntések meghozásával, annak ajánlott inkább hosszú távú pozíciókat kialakítania. További lehetőség a technikai elemzés eszközeinek használata, amely során minimalizálható a bizonytalan döntésekből fakadó pszichológiai nehézségek és hibák valószínűsége.
3. Befektetésre, kereskedésre fordítható idő
Az esetek többségében a sikerrel egyenesen arányos a befektetett munka mértéke. Ez a befektetések területén azonban nem mindig érvényesül. Hosszú távú, befektetési portfóliónál ugyanis a legnagyobb munkát a kialakítás jelenti. Ekkor valóban sokat számíthat az időráfordítás, kiváltképpen fókuszált portfóliónál. Ezt követően ugyanakkor már kevesebb a feladat, viszont követni kell a folyamatokat és adott esetben változtatni a portfólió összetételén.
A kereskedés azonban már jelentős időráfordítást és folyamatos aktív munkát igényelhet. Minél rövidebb távon kereskedik valaki, annál nagyobb figyelmet kell fordítani napi szinten az árfolyammozgások figyelésére és tranzakciók kötésére. Ezáltal a két alapvető típus eltérő időráfordítást igényel hosszú távon, viszont ez nem befolyásolja a stratégiák hatékonyságát.