Az adott részvény piaci kockázatát mutatja. Minél nagyobb az értéke annál nagyobb a részvény volatilitása, vagyis annál jobban reagál a piaci hozam változására. Az 1 körüli érték jelenti a piaccal való közeli együtt mozgást, 0 és 1 között többnyire azonos irányban, de kisebb mértékben, míg negatív érték esetén a piaci hangulattal ellentétesen mozog a részvény árfolyama.

Olyan befektetés hozama, amely garantáltan, kockázatok nélkül elérhető, általában a kötvényekre, államkötvényekre vonatkozik. Különböző összefüggések, gazdasági modellek, pl. a többlethozam és a CAPM számításának az alapja.

Olyan P/E mutató (a részvény ára és az EPS, egy részvényre jutó eredmény hányadosa), amely a teljes részvénypiacra vonatkozik és a 10 éves átlagos EPS-sel számol. Segítségével meghatározható a részvénypiac alul- vagy túlárazottsága, valamint a tőzsdei, gazdasági ciklusokra is következtethetünk belőle.

Megmutatja az egységnyi kockázatra vetített hozamot, amivel az egyszerű hozamnál sokkal relevánsabb módon, a kockázatot is figyelembe véve válnak jobban összehasonlíthatóvá a különböző befektetések. Számítása szerint a befektetés kockázatmentes hozamra (kötvények) vetített többlethozamát osztja el a befektetés hozamának szórásával.

Az árfolyamok esésére spekuláló pozíció. Logikáját tekintve az adott pénzügyi eszközt még az előtt adom el, mielőtt megvenném. A vételre csak később kerül sor, így képződik nyereség az árfolyam csökkenésével, mivel ekkor alacsonyabb lesz a vételi ár. Többféleképpen kialakítható, közvetlenül egy brókercég által megvásárolt és megtartott részvényekkel történik. Másik, egyszerűbb módja származtatott termékek, ETF, CFD, certifikát vásarlása, melyek short pozíció esetén fordítottan követik le az alaptermék árfolyamát és tőkeáttételt is tartalmazhatnak.

Olyan árfolyamszint, amelyen a pozíció zárásra kerül. Alapvető funkciója, hogy meghatározhatóvá teszi a veszteség maximális mértékét. Szerepe nélkülözhetetlen a megfelelő kockázatkezelésben és befektetési tervezésben.

A befektetés hozamának egy másik pénzügyi eszközhöz viszonyított magasabb hozamszintje. Részvények esetében az adott tőzsdeindexet veszik alapul, míg egy portfólió esetében általában a kockázatmentes hozam (kötvények) alapján számítják a többlethozamot.

Lehetővé teszi alacsonyabb tökével nagyobb pozíciók felvételét. Befektetési hitelnek minősül, így kamatot kell utána fizetni. Minél nagyobb a tőkeáttétel, annál nagyobb extra költséggel jár. A teljes pozíció eredménye kerül elszámolásra az alap pozíción (margin, fedezet), amelyet ezáltal jelentős volatilitás jellemezhet, egy kisebb árfolyamváltozás is nagyobb mértékben érinti (a tőkeáttét értékének megfelelően).

A tőzsdeindex hozama a kockázatmentes hozamhoz (általában kötvények) viszonyítva. Megmutatja, hogy mennyivel ér el több hozamot a befektető a részvénypiacot követve és többlet kockázatot vállalva, mintha a kockázatmentes befektetést választaná.

A kockázat meghatározásának egyik eszköze. Azt jelzi, hogy az adott pénzügyi eszköz vagy befektetés milyen mértékű árfolyamkilengéseket produkál. Jelentősége abban rejlik, hogy negatív piaci hangulatnál a volatilisebb részvények, befektetések nagyobb visszaesést produkálhatnak, így kockázatosabbnak tekinthetők.